לשון הרע

מהי לשון הרע?

לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם בעיני הבריות, לעשותו לבוז או ללעג מצידם, או להפוך אותו למטרה לשנאה. התכונות או המעשים המיוחסים לאדם בפרסום עלולים לפגוע לאדם במשרתו, בעיסוקו, במשלח ידו או במקצועו.

גם ביזוי אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו נטייתו המינית או מוגבלותו נופלים תחת הגדרת לשון הרע.

מתי באמת מדובר בלשון הרע?

כאשר הדבר שביזה או השפיל את האדם פירסומו יועד לפחות לאדם נוסף למעט הנפגע עצמו. פרסום יכול להיות בכל דרך: בעל פה, בכתב, בדפוס, בצליל, בתנועה בציור ובכל דרך אפשרית אחרת.

שימו לב: עצם הפרסום הוא הקובע, גם אם הפרסום לא הגיע ליעדו.

הזכות לשם טוב או חופש הביטוי?

האיסורים על הוצאת לשון הרע מאזנים בין שתי זכויות עיקריות הנתונות לאדם: מצד אחד חופש הביטוי, הזכות לאמר ולבקר, להתבטא באופן חופשי ללא מגבלות. מן הצד השני: הזכות לשם טוב, שמקימה לאדם מוניטין, שמקבלת את חפותו כל עוד לא הוכחה אשמתו בפשע, שרואה בו אדם ישר כל עוד לא נקבע אחרת ע"י מערכת המשפט, שלא חורצת את דינו במשפט שדה.

האם יש הגנות למוציא לשון הרע?

קיימות מספר הגנות לאדם אשר מפרסם דבר לשון הרע על אדם אחר. לדוגמא, הגנת "אמת דיברתי", הגנת "עניין לציבור" הגנת "תום הלב" ועוד.

שימו לב: לא מספיק שמתקיימת הגנה על מנת שאחריותכם תוסר. שילוב הגנות מתאים לנסיבות, רק הוא יכול לנקות אדם מהוצאת לשון הרע אסורה, ומתביעת דיבה יקרה.

מה עושים? איך פועלים? ואיך אני נכנסת לתמונה?

במשרד עו"ד ענבר ברקוביץ אפרים אלווה אתכם בכל הנושאים הקשורים לשון הרע והוצאת דיבה. הגנה מפני תביעות לשון הרע באינטרנט, בעבודה ובחיים האישייים ותביעה של מי שהוציאו דיבתכם רעה.

%d בלוגרים אהבו את זה: