מאמרים- נקודת שוויון

adoption-1057639_1920

הורות

שאלת אפלייה בעולם העבודה, בוחנת את התאמת דרישות המעסיק עם צרכי התפקיד בפועל. המשוואה יחסית פשוטה: יש התאמה? אין אפלייה. אין התאמה? ייתכן ומתקיימת אפלייה.
כשמדובר בהורות, תפקיד חשוב, אם לא התפקיד החשוב של חיינו, שמגלם בתוכו זכויות רבות (למשל: לכבוד, לאוטונומיה, להגשמה עצמית, לתכנון המשפחה ועוד) וחובות בצידן (למשל: לספק בטחון, צרכים נפשיים, גופניים והתפתחותיים) ניתן לקיים את אותה משוואה, כדי לבדוק האם דרישות שמציבה המדינה על מי שרוצה להיות הורה רלוונטיות לתפקיד. אם כן- הכל בסדר.

pride-828056_1920

זכר, נקבה, אחר

לפני כשני עשורים חייתי לתקופה באוסטרליה. יצא, ובדיוק בתקופה זו נערך מפקד האוכלוסין הגדול של אוסטרליה, הסוקר ודוגם את כל הנוכחים על היבשת בזמן נתון, ואוסף מידע דמוגרפי אודותיהם.

לאחר שנקבעה איתי פגישה טלפונית שדאג שאפנה כשעה מזמני, הגיע אל ביתי סוקר והחל בשאלות. אחת השאלות הראשונות ששאל היו "מהו המין שלך?" ואני, הרואה בעצמי אשה מתקדמת, בעלת מחשבה ליברלית ורחבה עניתי באופן ברור: "אני סטרייט".

accessibility-1682903_1920

נקודת שוויון – על אנשים עם מוגבלויות

חודש דצמבר הוא חודש בו מצוינים בעולם שני ימים: ב4 בחודש, היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות וב10 בחודש, היום הבינלאומי לציון זכויות האדם. ואצלנו? אצלנו הכנסת סערה החודש כאשר הצעת החוק של חבר הכנסת אילן גלאון להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום, עבר בקריאה טרומית (דיון מוקדם בהצעת חוק פרטית).
מדינת ישראל חתומה על אמנות בינלאומיות לפיהן היא מחויבת לפעול על מנת לאפשר לציבור הנכים/ות ובעלי המוגבלויות קיום חיים מלאים והחוק הישראלי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות הוא מהמתקדמים בעולם, ובכל זאת, אנשים החיים עם מוגבלות ואשר נזקקים לקצבת נכות על מנת להתקיים, משתכרים אך מחצית משכר המינימום, המגדיר, לכאורה, את רף ההכנסה לה נצרך אדם לצורך קיום אותם חיים מלאים.

chess-2730034_1920

נקודת השוויון

סיפור שהיה כך היה…
הזמן: שעת לילה מאוחרת, 1966.

המקום: חדר השירותים בתחנת הדלק בעיירה טסקיגי, מדינת אלבמה, ארה"ב.

הדמויות: מרווין, בן 69, אחראי המשמרת בתחנת הדלק.

סמי, סטודנט בן 22 וחייל משוחרר מחיל הים האמריקאי (Navy).

העלילה: סמי, מגיע אל תחנת הדלק ומבקש להיכנס אל חדר הנוחיות. הוא עומד בפני הדלת הסגורה, עיניו נתקלות בשלט על הדלת והוא עוצר לרגע. Whites only  כתוב שם, "ללבנים בלבד". סמי מעיף מבט מהיר במראה ודמותו השחורה נשקפת בה. הוא פוסע אל עבר הדלת, זקף, כאשר מאחוריו מופיע  מרווין ובידו רובה.  סמי מסתובב אליו והשניים עומדים זה מול זה מתוחים, כמו בדו קרב. מרוויון אוסר על סמי להיכנס אל חדר השירותים. Whites only הוא אומר ביובש. סמי יאנג מתקדם אל הדלת. Whites only.  הוא חוזר ומתריע.

sign-2700485_960_720

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים – אתר מעברים

 

התמונות בעמוד זה: ממאגר pixabay

%d בלוגרים אהבו את זה: